فهرست مطالب

اگر نیاز به جایگزینی دندان های از دست رفته دارید، جراح دهان شما ممکن است ایمپلنت دندان را توصیه کند. این روش شامل قرار دادن ایمپلنت و چسباندن اباتمنت و تاج است. اباتمنت های درمانی می توانند به روند بهبودی کمک کنند. کسب اطلاعات بیشتر در مورد روش و مزایای اباتمنت درمانی بسیار مهم است.

هیلینگ ایمپلنت دندان اصطلاحی است که برای اغلب افرادی که جهت مشاوره و یا انجام عمل ایمپلنت به دندان پزشکی مراجعه می کنند آشناست. چرا که جای گزاری این قطعه یکی از مراحل مهم عمل ایمپلنت می باشد. در این ایمپلنت گذاری دو مرحله ای بعد از جراحی مرحله دوم و در ایمپلنت گذاری یک مرحله ای بعد از قرار گیری پایه ایمپلنت در داخل لثه بسته می شود.

این قطعه که یک سیلندر گنبدی شکل است و از جنس تیتانیوم یا آلیاژهای تیتانیوم می باشد که بیشترین سازگاری با بدن را دارد.
هیلینگ معمولا دارای ارتفاع 2 الی 10 سانتی متر و انداره آن بسته به ضخامت و نوع لثه متفاوت است.

اهمیت استفاده از هیلینگ

 اهمیت استفاده از هیلینگ

 

  1. حفظ و نگهداری قسمت فوقانی از انباشت آلودگی ها و آسیب های محیط بیرونی و کمک به فراهم شدن شرایط بهبود لتیام سریع تر است.
  2. حفظ سلامتی و مدیرت بافت لثه و فرم دهی یه آن به گونه ای که شکل ظاهری آن مانند دندان ظبیعی به نظر برسد.
  3. ممانعت از رشد لثه بر روی ایمپلنت که می تواند باعث مشکل جدی در کار کرد ایمپلنت های دندانی کند.
  4. کمک به مشخص شدن مکان نهایی و مناسب ایمپلنت.
  5. افزایش زیبایی ظاهری ایمپلنت به دلیل تاثیر هیلینگ ایمپلنت دندان در شکل گیری طبیعی لثه پس از جراحی ایمپلنت است.

 

هیلینگ اباتمنت برای ایمپلنت دندان

 

اباتمنت شفادهنده که به عنوان کلاهک شفابخش یا تشکیل دهنده لثه نیز شناخته می شود، می تواند به بهبود بافت نرم و سخت اطراف ایمپلنت کمک کند. کلاه شفا بخش اصلی ایمپلنت را از تجمع پلاک و زباله محافظت می کند. اغلب در بالای ایمپلنت نصب می شود. کمی پهن تر از ایمپلنت است تا به شکل دهی خط لثه کمک کند. یک جراح دهان می تواند اباتمنت شفا را در هر دو روش یک مرحله ای یا دو مرحله ای قرار دهد.

نصب تکیه گاه

نصب تکیه گاه هیلینگ

در روش یک مرحله ای، جراح دهان ایمپلنت و کلاه شفا را همزمان قرار می دهد. ایمپلنت ابتدا در استخوان قرار می گیرد، سپس کلاه درمانی به آن متصل می شود. اباتمنت التیام دهنده از سطح لثه بیرون زده و تا زمانی که ایمپلنت دندان بهبود می یابد در جای خود باقی می ماند. هنگامی که ایمپلنت و استخوان فک به طور کامل یکپارچه شدند، هیلینگ برای دسترسی به ایمپلنت برداشته می شود. سپس اباتمنت جایگزین کلاهک درمانی می شود.

در نهایت تاج روی اباتمنت قرار می گیرد. در روش دو مرحله ای، پس از اینکه جراح دهان، ایمپلنت را در استخوان قرار داد، آن را با بافت لثه پوشانده و به حال خود رها می کنند تا بهبود یابد. پس از بهبودی، ایمپلنت طی چند ماه در فرآیند استخوان سازی با استخوان ترکیب می شود. مرحله دوم شامل ایجاد یک برش دیگر برای نمایان شدن ایمپلنت قبل از پیچاندن کلاهک التیام دهنده روی آن است. اباتمنت شفابخش به بهبود لثه اطراف کمک می کند. پس از چند هفته، کلاهک التیام دهنده قبل از اتصال اباتمنت برداشته می شود و در نهایت تاج در جای خود قرار می گیرد.

برخی از افراد استفاده از اباتمنت درمانی را انتخاب می‌کنند، زیرا این فرآیند را کوتاه‌تر می‌کند. در روش یک مرحله ای، هنگامی که جراح دهان کلاه شفا را قرار می دهد، نیازی به جراحی دوم برای اتصال اباتمنت نیست. هیلینگ اباتمنت پس از بهبود لثه برداشته می شود و سپس اباتمنت اتصال قبل از چسباندن تاج نصب می شود. با این حال، معمولاً به افراد توصیه می شود برای دریافت اطلاعات و راهنمایی در مورد روش ایده آل به جراح دهان مراجعه کنند.

هیلینگ درمانی دوبار استفاده نشود

هیلینگ های درمانی نباید دوباره استفاده شوند

 

بیماران نباید از کلاه های درمانی مجدد استفاده کنند. یکی از دلایل اصلی این است که بازسازی سطح اباتمنت جدید حتی با استریل کردن نیز امکان پذیر نیست. استریل کردن همچنین می تواند ترکیب اولیه سطح تیتانیوم را تغییر دهد که باعث می شود محصول اثربخشی کمتری داشته باشد. گاهی اوقات تمیز کردن ممکن است به پیچ های کاشت کلاهک درمانی آسیب برساند. این امر می‌تواند محکم کردن آن را در ایمپلنت سخت کند.

 

زمان بهبودی ایمپلنت های دندانی چقدر است؟

زمان بهبودی ایمپلنت های دندانی چقدر است؟

 

دوره نقاهت برای جراحی ایمپلنت دندان معمولاً 3 تا 6 ماه است.
ایمپلنت‌های دندانی معمولاً برای افرادی که دندان‌های از دست رفته یا دندان آسیب‌دیده‌ای دارند که نیاز به برداشتن دارند، توصیه می‌شود. ایمپلنت های دندانی پایه های تیتانیومی هستند که با جراحی به استخوان فک متصل می شوند تا به عنوان لنگر دندان مصنوعی دائمی عمل کنند.

مانند بسیاری از جراحی ها، زمان لازم برای بهبود و بهبود کل پروسه ایمپلنت دندان متغیر است. این بستگی به سلامت کلی دهان شما، نوع جراحی مورد نیاز شما و اینکه آیا به کشیدن دندان یا پیوند استخوان نیاز دارید یا خیر، بستگی دارد.

معمولاً 5 تا 7 روز پس از عمل جراحی طول می کشد تا تمام علائم فروکش کنند و 3 تا 6 ماه طول می کشد تا فک و لثه به طور کامل قبل از قرار دادن دندان مصنوعی روی ایمپلنت بهبود یابند.

 

هیلینگ دندان

اضافه کردن تاج دندان

هنگامی که بهبودی اولیه انجام شد، معمولاً 3 تا 6 ماه، ایمپلنت ها در استخوان فک شما ادغام می شوند و لثه ها به طور کامل بهبود می یابند. در این زمان تاج یا بریج دندانی سفارشی شما را می توان روی ایمپلنت قرار داد.

 

هیلینگ دندان

سخن آخر

همه ما سلامتی دهان و دندان های خود برای ما از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که اگر دندان هایمان آسیب ببینند باعث درد و ناراحتی ما می شود.
اما به مرور زمان و با رعایت نکردن نکاتی که برای سلامتی دندان هایمان مفید است به دندان ها خود آسیب می رسانید.
اگر دندان هاتون آسیب دیده و باید یکی از آن ها رو بکشید میتونید از هیلینگ ایمپلنت استفاده کنید.
این قطعه که یک سیلندر گنبدی شکل است و از جنس تیتانیو یا آلیاژهای تیتانیوم می باشد که بیشترین سازگاری با بدن را دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.
فروشگاه
0 علاقه مندی
0 محصول سبد خرید
حساب کاربری من